Shire Championships

The rounds of the Championship were fought across the Shire at Gatherings in Northern Bordescros (Wagga Wagga) on the 1st Saturday of the month, and Southern Bordescros (Albury/Wodonga) on the 3rd Saturday of the month.  Rounds are also be fought at demos such as Border Dimensions and Fusion Festival.

The Championship runs from May to April.

Points system

Entering the list or competition1 point
Third Place2 points
Second Place3 points
First Place4 points

As all fighters or entrants receive a base score of 1, this is added to the score for placing in 1st-3rd place. Therefore the maximum score possible for 1st place is 5.

Heavy and Rapier tournaments only: 2 points to all fighters if the tournament ends early and cannot be completed.

Current Champions

Champions of the Shire of Bordescros in AS53 were:

Heavy Champion:     Lord Robert Campbell 

Rapier Champion:    None

A&S Champion: Mistress Cairistiona inghean Raghnaill

Previous Champions

AS 53 Championships – June 2019 Update

Heavy & Rapier Championships

 TotalMay 2019 June 2019 July 2019 August 2019 September 2019 October 2019 November 2019 December 2019 January 2020 February 2020 March 2020 April 2020  
Championship Points HeavySouthNorthSouthNorthSouthNorthSouthNorthSouthNorthSouthNorthSouthNorthSouthNorthSouthNorthSouthNorthSouthNorthSouthNorth
Robert Campbell440No CompNo Comp0No Comp0
Wulf Eriksson110No CompNo Comp0No Comp0
Kolgríma Hrafnsdóttir330No CompNo Comp0No Comp0
Duke Erik550No CompNo Comp4No Comp0
Edmund Geirmunsson110No CompNo Comp1No Comp0
Iames Douglas101No CompNo Comp1No Comp0
Ronan Herun303No CompNo Comp0No Comp0
Aelfgar of the South404No CompNo Comp3No Comp0
Dylan of Bordescros505No CompNo Comp0No Comp0
Tomas Askelson5No CompNo Comp5No Comp0
Zofija Rawina1No CompNo Comp1No Comp0
No CompNo CompNo Comp0
TotalMay 2019June 2019No CompJuly 2019August 2019September 2019October 2019November 2019December 2019January 2020February 2020March 2020April 2020
Championship Points RapierSouthNorthSouthNorthSouthNorthSouthNorthSouthNorthSouthNorthSouthNorthSouthNorthSouthNorthSouthNorthSouthNorthSouthNorth

Arts & Sciences Championship

Note that points are assigned per entry; multiple entries per person are allowed. However, entering exactly the same item in the same month at the bashes in both the South & Northern ends of the Shire is discouraged.

 TotalMay 2019 June 2019 July 2019 August 2019 September 2019 October 2019 November 2019 December 2019 January 2020 February 2020 March 2020 April 2020  
Championship Points Arts & SciencesSouthNorthSouthNorthSouthNorthSouthNorthSouthNorthSouthNorthSouthNorthSouthNorthSouthNorthSouthNorthSouthNorthSouthNorth
Kolgrima Harfnsdottir55No Comp0No Comp0No Comp0No Comp
Edmund Geirmundarson105No Comp5No Comp0No Comp0No Comp
Michelle of Bordescros1010No Comp0No Comp0No Comp0No Comp
Gunther Boese77No Comp0No Comp0No Comp0No Comp
Eleanor Gardener100No Comp5No Comp0No Comp5No Comp
Cairistiona inghean Raghnaill90No Comp9No Comp0No Comp0No Comp
Rob Miller5No CompNo CompNo Comp5No Comp
Grissel Gray7No CompNo CompNo Comp7No Comp
No CompNo CompNo Comp0No Comp
No CompNo CompNo Comp0No Comp
No CompNo CompNo Comp0No Comp
TotalMay 2019June 2019July 2019August 2019No CompSeptember 2019October 2019November 2019December 2019January 2020February 2020March 2020April 2020
Championship Points Youth A&SSouthNorthSouthNorthSouthNorthSouthNorthSouthNorthSouthNorthSouthNorthSouthNorthSouthNorthSouthNorthSouthNorthSouthNorth
Doyle of Bordescros105No Comp0No Comp0No Comp5No Comp
Grainne of Bordescros94No Comp0No Comp5No Comp0No Comp
No CompNo CompNo CompNo Comp
No CompNo CompNo CompNo Comp